Projekt i plany salonu fryzjerskiego

Oto przewodnik techniczny projektowania salonu fryzjerskiego: planowanie przestrzenne i aranżacja mebli, praktyczny przykład z modelem 3D do pobrania.

Projekt salonu fryzjerskiego wymaga czynników technicznych i organizacyjnych, które czynią projekt prawdziwym wyzwaniem.

Dlatego konieczne jest rozważenie zasad projektowania, ale także przyjęcie odpowiednich technik marketingowych, aby osiągnąć efektywne rozwiązania w zakresie aranżacji mebli i przestrzeni.

Niektóre ważne aspekty, aby rozważyć prawidłowo zaprojektować salon fryzjerski są:

 • planowanie przestrzenne wnętrza
 • aranżacja meblowa

Artykuł zawiera również rysunki DWG CAD oraz trójwymiarowy model projektu salonu fryzjerskiego wykonany za pomocą oprogramowania projektowego BIM Edificius i gotowy do pobrania.

Projekt salonu fryzjerskiego: aranżacja przestrzeni wewnętrznej

Aranżacja przestrzeni wewnętrznych ma fundamentalne znaczenie przy planowaniu salonu fryzjerskiego i będzie wymagała spełnienia określonych przepisów i standardów, zwłaszcza w odniesieniu do systemów instalacyjnych (hydraulicznych i elektrycznych). Prawidłowe planowanie powinno gwarantować komfort i dobre samopoczucie klienta, a także ułatwiać pracę.

Salon fryzjerski można podzielić na 3 główne obszary:

 • wejście - recepcja / kasa fiskalna / strefa oczekiwania
 • obszar roboczy - mycie włosów / strzyżenie włosów - stylizacja włosów
 • usługi - wc / salone storage

Wejście

Powierzchnia powinna być tak zorganizowana, aby pomieścić recepcję, kasę i poczekalnię. Strefa kasy powinna być również zaprojektowana i zorganizowana do prezentacji i sprzedaży produktów do pielęgnacji włosów z odpowiednimi półkami. Poczekalnia jest bardzo ważną przestrzenią, która tworzy obraz całego salonu fryzjerskiego.

Mycie włosów

Przy projektowaniu tego obszaru należy wziąć pod uwagę co najmniej 2 konkretne meble znane jako "płukanie wsteczne" oraz, w przypadku platformy lub podniesionej części, która ułatwia pracę personelu. Wyposażenie powinno być uzupełnione o półki do przechowywania różnych produktów, takich jak szampony, balsamy, narzędzia i ręczniki.

Oświetlenie jest również bardzo ważne dla ułatwienia pracy personelu: idealnym rozwiązaniem jest system reflektorów.

Stacja do stylizacji cięć/włosów

Ten obszar jest rdzeniem salonu, gdzie fryzjer pokazuje swoje umiejętności, a klient sprawdza wyniki w lustrze. Dlatego projektując ten obszar należy zwrócić szczególną uwagę na system instalacji elektrycznej. Należy unikać bezpośredniego oświetlenia i raczej wybrać oświetlenie rozproszone, które nie tworzy nieprzyjemnych cieni.

Obszar ten powinien być wyposażony w co najmniej 3/4 krzeseł stylizacyjnych oraz tyle luster i mebli:

 • meble montowane na ścianie (zalecane dla mniejszych środowisk)
 • jednostki wyspiarskie (dla bardzo dużych środowisk i bardziej wyrafinowanych i wyrafinowanych klientów).

Obszar ten może być również wykorzystywany do działań uzupełniających, takich jak kosmetyczki, kosmetologowie, manikiurzystki itp.

WC

Jest to obszar, który musi być obowiązkowo udostępniany w miejscu publicznym.

Wielkość zależy od liczby osób, które mogą być obecne w tym samym czasie w salonie oraz od krajowych wymogów prawnych. Powinna być dostępna od wewnątrz, a także powinna być zapewniona pralnia.

Pomieszczenia pomocnicze

Pomieszczenia pomocnicze to pomieszczenia, w których przechowywane są narzędzia i sprzęt roboczy, środki do obróbki, narzędzia do czyszczenia itp. Jest on dobierany również w zależności od potrzeb pracy oraz w odniesieniu do różnych wymogów krajowych i lokalnych.

Meble do salonów fryzjerskich

Meble odgrywają kluczową rolę i są elementem, który lepiej oddaje charakter i styl właściciela/ fryzjera. Ponadto, jest on określany poprzez zwrócenie się do konkretnego klienta docelowego oraz zagwarantowanie dobrego samopoczucia i komfortu.

Elementy wyposażenia należy podzielić według obszarów funkcjonalnych.

 • poczekalnia: krzesło do oczekiwania, kanapa do oczekiwania i stolik kawowy

Klienci, którzy czekają na swoją kolej, powinni być "traktowani" ze szczególną uwagą. Oznacza to, że meble muszą być zaprojektowane nie tylko w taki sposób, aby pasowały do stylu całego miejsca, ale również, aby siedzenia gwarantowały poczucie komfortu. Należy również znaleźć miejsce na mały stolik kawowy na napoje i czasopisma.

Kasa/recepcja: lada i półka ekspozycyjna

Strefa kasy jest uważana nie tylko za strefę płatną, ale również za strefę recepcji. Należy zatem wybrać meble, aby wywrzeć dobry wpływ na klienta i jednocześnie zachęcić do zakupów. Dlatego przydatne jest zapewnienie również licznika lub naściennych półek ekspozycyjnych i odpowiedniego oświetlenia akcentującego, aby przyciągnąć uwagę klienta do wyświetlacza w salonie.

Punkty mycia i półki

Jest to niezwykle funkcjonalny obszar, z tego powodu, powinien być niezwykle zorganizowany i konieczne jest zainstalowanie mebli do mycia włosów i półek na produkty do pielęgnacji i ręczniki, aby umożliwić płynne działania i przepływy.

Obszar roboczy (obszar stacji stylizacji): meble naścienne lub wyspiarskie, lustro i siedzenia.
Kolejny obszar funkcjonalny, który reprezentuje tożsamość miejsca i zwiększa jego estetykę. Meble montowane na ścianie lub na wyspie powinny być rozmieszczone tak, aby pomóc pracownikom pracującym bez przeszkód. Oświetlenie może usprawnić każdy etap podróży klienta (zwłaszcza w obecności lusterek) i codzienne zadania.

Projekt salonu fryzjerskiego: praktyczny przykład

Nasze praktyczne studium przypadku opisuje salon fryzjerski o powierzchni około 100 m², zaprojektowany w stylu vintage i posiadający stare salony fryzjerskie jako punkt odniesienia. Plan piętra zawiera następujące elementy wyposażenia:

 • wejście
 • salon
 • magazyn
 • oddzielne toalety