Łazienka z wanną czy prysznicem?

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Spędzamy w niej wiele czasu, myjąc się czy też przygotowując rano do wyjścia. Musi być zatem funkcjonalna. Nie może w niej zabraknąć wanny lub prysznica. Która z tych opcji jest jednak lepsza?

To, czy zdecydujemy się na łazienkę z wanną czy też łazienkę z prysznicem, zależy przede wszystkim od metrażu pomieszczenia oraz naszych preferencji. Najlepiej jeżeli wnętrze byłoby na tyle duże, iż możliwe stałoby się zastosowanie obydwu rozwiązań. Wówczas każdy członek rodziny, niezależnie od indywidualnych upodobań, byłby zadowolony. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Na co zatem warto się zdecydować?

Wanna – zalety

Nawet zwykła kąpiel w wannie doskonale relaksuje, odpręża i wycisza, co jest niezastąpione po dniu pełnym wrażeń, nie mówiąc już o kąpielach leczniczych i regeneracyjnych, które możemy w niej zażywać. Stanowi ona również doskonałe miejsce na lekturę ulubionej książki, co ceni sobie wiele osób. Wanna pozwala także na wykonywanie wielu zabiegów upiększających, takich jak kąpiel w mleku czy też z dodatkiem aromatycznych ziół, co jest niemożliwe, gdy w łazience znajduje się tylko prysznic.

Wanna jest również niezastąpiona, jeżeli mamy małe dzieci. Umożliwia bowiem wygodne umycie naszych pociech. Dzięki niej wieczorna kąpiel nie musi być przykrym obowiązkiem, ale nie lada frajdą, zwłaszcza jeśli dziecku towarzyszyć będą ulubione zabawki i bąbelki.

Prysznic – główne atuty

Z kolei podstawową zaletą prysznica jest to, iż korzystając z niego, zużywamy mniej wody. Nie do końca jednak musi to być prawdą. Wszystko zależy bowiem od tego, jak długo bierzemy prysznic. Jeżeli około 10 minut, wówczas zużycie wody jest porównywalne. Nie zmienia to jednak faktu, iż korzystanie z prysznica daje nam szansę na ograniczenie ilości pobieranej wody – możemy na przykład ją zakręcić przy namydlaniu ciała.

Przyjmuje się również, iż prysznic jest bardziej higieniczny. Podczas kąpieli w nim brud i pot spływa wraz z wodą i jest natychmiastowo usuwany. W wannie zaś może osadzać się ponownie na ciele. Prysznic to również zdecydowanie lepsza opcja, jeżeli mieszkają z nami osoby mające problemy z poruszaniem się. Wówczas dla ich komfortu warto zamontować prysznic bez brodzika.

Istotny metraż

Chociaż nasze preferencje są ważne, to metraż pomieszczenia w największej mierze przesądza o tym, czy wybierzemy wannę, czy prysznic, a może obydwa te rozwiązania jednocześnie. Najefektowniej prezentują się wanny wolnostojące. Zajmują one jednak sporo miejsca, dlatego decydują się na nie głównie właściciele pokojów kąpielowych.

Standardowym rozwiązaniem, spotykanym w wielu łazienkach w Polsce jest prostokątna wanna do zabudowy. Zwykle ma ona szerokość 70 centymetrów i długość mieszczącą się w przedziale 140-180 cm. Czasem może być krótsza, co sprawdza się zwłaszcza w małych łazienkach, jednak jej szerokość pozostaje niezmienna.

Na rynku dostępne są również wanny narożne. Sprawdzają się one jednak średnich pomieszczeniach. Planując wyposażenie łazienki, na uwadze należy mieć także to, iż przed wanną musimy zachować co najmniej 90 cm wolnej przestrzeni, co pozwoli na swobodne poruszanie się.

Prysznic zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Standardowe wymiary wynoszą 80x80 cm, co stanowi niezbędne minimum, aby zapewnić użytkownikowi względną swobodę ruchów. Jeżeli jednak zależy nam na większym komforcie, lepiej zdecydować się na kabinę prysznicową o wymiarach 90x90.

Gdy do dyspozycji mamy niewiele miejsca, możemy zdecydować się na kabinę narożną. Aby jednak kąpiel była wygodna jej promień, musi wynosić minimum 80 centymetrów. Podobnie jak w przypadku wanny, także i przed prysznicem musimy zachować wolną przestrzeń. Jeżeli do czynienia mamy z kabiną wyposażoną w drzwi przesuwne, wówczas wystarczy 80x90 cm. Gdy zaś są to drzwi skrzydłowe, potrzeba 100x90 cm.

Podsumowując, zarówno wanna, jak i prysznic mają swoje zalety i ochoczych zwolenników. Przy wyborze rozwiązania należy wziąć pod uwagę przede wszystkim metraż łazienki. Dopiero w następnej kolejności do głosu dochodzą nasze upodobania.

 

Materiał zewnętrzny