Na jaki kolor malować ściany w małych pomieszczeniach?

Czy stosowanie wyłącznie koloru białego w naszym mieszkaniu sprawi, że będzie ono wydawało się większe? Nie jest to do końca prawda. W rzeczywistości ludzie popełniają przy urządzaniu takich niewielkich wnętrz wiele istotnych błędów i z góry przyjmują, że wystarczy jedynie trzymać się tutaj pewnych zasad aby móc osiągnąć w pełni zadowalające efekty. W rzeczywistości jednak właściwie nie istnieje tutaj coś takiego jak zasady. Wszystko powinno zależeć przede wszystkim od naszych własnych upodobań oraz wyobraźni. Niemniej jednak warto posłuchać kilku praktycznych porad, które na pewno bardzo nam przy tym pomogą.

Jeśli chcemy aby nasze pomieszczenie nabrało swego rodzaju głębi, to warto zastosować w nim różnego rodzaju nieoczekiwane akcenty kolorystyczne, które będą momentalnie przełamywały cały charakter danej ściany. Na przykład, na jasnej czy szarej ścianie możemy zamontować kaloryfer pomalowany na żywsze kolory czy też półkę z książkami, których grzbiety będą wyraźnie się wyróżniały. Takie mocniejsze kolory świetnie sprawdzają się jako dodatki nawet w bardziej stosowanych wnętrzach. Ciekawe możliwości w tej kwestii mamy w kuchni, gdzie znajduje się całe mnóstwo różnych elementów wyposażenia i sprzętu AGD. Jeśli tylko pozwala nam na to własna fantazja, to możemy nawet pomalować każdy taki element na osobny kolor. Podobnie zróżnicowanie barw warto zastosować również w łazience, gdzie jeszcze ciekawsze efekty można uzyskać łącząc kolorystykę z odpowiednim oświetleniem.

jak pomalować ścianyOptyczne powiększenie pomieszczenia możemy uzyskać również malując jedną ze ścian na wyróżniający się kolor – może to być po prostu coś zupełnie innego lub też ta sama barwa, tylko w ciemniejszym odcieniu. Jeśli chcemy powiększyć przestrzeń użytkową w naszym mieszkaniu, to warto także połączyć ze sobą poszczególne pomieszczenia poprzez stosowanie w nich takich samych kolorów i wzorów w dekoracji. Warto pamiętać o tym, że kolorowanie pomieszczenia nie musi ograniczać się wyłącznie do samego wyboru odpowiednich farb na ściany. Ciekawym rozwiązaniem może być na przykład zawieszenie na ścianie płótna w danym kolorze; jeśli w którymś momencie się on nam znudzi, to będziemy mogli po prostu szybko go zmienić.

Warto zainteresować się również naklejkami ściennymi, które będą doskonałym dodatkiem w praktycznie każdym pomieszczeniu. Jeżeli zależy nam na optycznym zwiększeniu wysokości pomieszczenia, to warto pomalować jego ściany w pionowe pasy. Dobrym rozwiązanie będzie także pomalowanie sufitu na jaśniejszy kolor niż ściany. Oczywiście, po kupieniu farb nie warto od razu malować nimi wszystkich ścian w pomieszczeniu. Często lepszym rozwiązaniem będzie wcześniejsze wypróbowanie ich na poszczególnych fragmentach; dzięki temu zobaczymy, jakie efekty końcowe będziemy mogli uzyskać.