Dekorujemy pokój dla dziecka lub nastolatka

Abyśmy mogli w danym pomieszczeniu rzeczywiście przyjemnie spędzać swój wolny czas, musimy przede wszystkim zadbać o odpowiednie jego udekorowanie. Jest to szczególnie ważne w przypadku pokoju dziecięcego, bowiem nasz maluch musi czuć się w takim miejscu faktycznie komfortowo. Na szczęście jednak musimy jedynie podejść do tego w odpowiedni sposób, aby wybranie odpowiedniego rozwiązania stało się dla nas dość łatwe; warto jednak pamiętać, że musimy zadbać tutaj dosłownie o wszystko – kolorystykę, meble czy ozdoby. Samo wybieranie odpowiednich dekoracji do takiego pomieszczenia nie jest proste, bowiem trzeba przy tym wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii – przede wszystkim to, czy zamierzamy urządzić pokój dla nastolatka, czy małego dziecka.

Kiedy już określimy potrzeby przyszłego lokatora takiego pokoju, warto także ustalić ogólną wizję tego, co tak właściwie chcemy tutaj osiągnąć. Na przykład, w przypadku pokoju dla małego dziecka najlepiej będzie zdecydować się na żywe, ciepłe i przyjemne dla oka kolory takie jak róż, bowiem dzięki temu samo tylko spędzanie czasu w takim miejscu będzie dla malucha faktycznie miłe. Najlepiej, jeśli zdecydujemy się także na meble wykonane z drewna; sam rozmiar takich mebli również jest niezwykle istotny, bowiem ważne jest to, aby dziecko było w stanie samodzielnie sięgać do wszystkich ustawionych na półkach czy w szafkach rzeczy.

jak urządzić pokój nastolatkaWarto wybierać nieco mniejsze meble, bowiem te potężne i masywne mogą zwyczajnie przytłaczać nasze dziecko. Trzeba tu zadbać zarówno o odpowiednie warunki do nauki, jak i zabawy. W tym pierwszym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu niewielkie biurko; w tym drugim – dobrze będzie umieścić w pokoju kolorowy kosz albo worek na zabawki. Jeśli chodzi o dodatkowe ozdoby, to warto zainteresować się chociażby specjalnymi naklejkami na ścianę nawiązującymi do ulubionych bajek naszego dziecka, bowiem dzięki temu będzie ono z miłą chęcią spędzało w takim pomieszczeniu swój czas.

Oczywiście, kompletnie inaczej powinniśmy zabrać się za dekorowanie pokoju dla nastolatka. Najlepiej będzie, jeśli damy tu naszemu dziecku jak największą swobodę, bowiem osoby w takim wieku same wiedzą już, co będzie dla nich najlepsze. Zarówno ozdoby jak i kolory ścian powinny być dobrane w taki sposób, aby atmosfera w pokoju sprzyjała nauce. Dużą popularnością cieszą się tutaj między innymi naklejki oraz plakaty naścienne, nawiązujące do ulubionych motywów współczesnych nastolatków. Na podłodze można położyć dywan, ale warto w takim wypadku odpowiednio dopasować go kolorystycznie do ścian.